silmailma

Suvel suured silmad, talvel pikad hambad

silmailma

Pääsuke toob päevasooja

silmailma

Kui aprill teeb pai, siis mai teeb ai

silmailma

Langeb udu - tuleb kuiva

silmailma

Parem põua põhk kui vihma vili

silmailma

Kaste, hall, härmatis ja jäide

Jahedal hommikul võib loodus üllatada toreda vaatepildiga. Maapind võib olla siis kaetud päikese käes sätendatavate kastepiiskade või jääkristallidega...

Kaste, hall, härmatis ja jäide on maapinnal tekkivad sademed.

Uuendatud: 24.07.2013

Foto: © Arne Ader
Kaste – õhtul ja öösel jahtub maapind kiiresti. Jahtub ka maapinna kohal olev õhk, mis toimub nii tugevalt, et õhus leiduv niiskus kondenseerub kastena rohukõrtele jt maapinnal olevatele esemetele. Kaste ei saa tekkida, kui puhuvad tugevad tuuled, sest siis segunevad külmad ja soojad õhukihid omavahel ning temperatuur ühtlustub. Põua ajal leevendab kaste taimede veepuudust.
Foto: © Arne Ader
Hall – tekib samadel põhjustel nagu kaste, kuid temperatuur peab olema alla 0°C. Sel juhul kondenseerub veeaur kristallidena maapinnal olevatele esemetele. Hall on öökülma tunnus.
Foto: © Arne Ader
Härmatis – tekib külma uduse ilmaga õhus hõljuvate jahtunud veepiiskade külmumisel. Üldiselt esineb härmatis valge koheva lumetaolise massina. Võib tekkida ka teraline härmatis, mis on väga õrnalt esemete küljes ja läheb tuule mõjul kergesti lendu.
Foto: © Arne Ader
Jäide – tegemist on läbipaistva või läbipaistmatu jääkihiga. See tekib, kui temperatuur on 0 °C või madalam. Siis langevad jahtunud vihma-, uduvihma- ja udupiisad tugevasti jahtunud pindadele (maa, puud, põõsad jms) ning külmuvad seal. Jäidet peetakse ohtlikuks ilmastikunähtuseks juba alates selle tekkemomendist. Maapinnale tekkinud jäidet nimetatakse kiilasjääks.

 

Leheküje valmistamist rahastas:

Keskkonnainvesteeringute keskus

 

Veebilehe koostas:

Silma Õpikoda

 

Veebilehe kujundas:

Loodusemees

Õppematerjali koostamist rahastas Keskkonnainvesteeringute Keskus projekti "Erinevaid ilmastikunähtusi tutvustava interaktiivse õppekeskkonna loomine" raames.